Bezpłatna wycena montażu pompy ciepła

Dotacje CZYSTE POWIETRZE

Czynnik chłodniczy R290 to bezbarwny, bezwonny związek należący do grupy węglowodorów
występujących naturalnie w złożach gazu ziemnego zwany inaczej propanen.
Propan od lat jest stosowany wraz z butanem jako paliwo gazowe do kuchni gazowych, kuchenek
turystycznych, a także samochodów wyposażonych w odpowiednią instalację.

Popularność czynnika R290 stale wzrasta ze względu na jego znikome oddziaływanie na środowisko przy jednoczesnym zachowaniu bardzo dobrych właściwości termodynamicznych. Wprowadzone nowe ustawy mające na celu zmniejszenie oddziaływania emisji szkodliwych gazów do atmosfery sprawiły że popularność czynnika R290 stale rośnie. Od 1 stycznia 2020 roku zgodnie z prawem zakazane jest produkowanie urządzeń używających czynnik chłodniczy o współczynniku GWP równym lub większym niż 2500. Wśród grupy czynników chłodniczych od 1 stycznia 2020 roku objętych zakazem znajdują się R−404a, R−434a i R−507a, a w 2025 roku do tej grupy dołączą także R−134a, R−407c, R−410a.

Współcześnie propan wykorzystywany w pompach ciepła jest jednym z najbardziej ekologicznych
urządzeń grzewczych, jakie można zainstalować w swoim domu. Naturalny czynnik chłodniczy R290
charakteryzuje się zerowym wskaźnikiem ODP, czyli nie powoduje niszczenia warstwy ozonowej oraz
wyjątkowo niskim wskaźnik GWP, który informuje o minimalnym stopniu wpływu na globalne
ocieplenie.

Maksymalna temperatura zagrzania ciepłęj wody osiąga 70°C, nawet przy temperaturze zewnętrznej -25°C, co pozwala na szybkie ładowanie zasobnika i zaspokojenie potrzeb dużej rodziny w mroźne dni.

Pompa ciepła powietrze woda Fox GREEN LINE z czynnikiem chłodniczym R290 posiada najwyższe możliwe parametry efektywnościowe. Zapewnia nowoczesne rozwiązanie grzewcze dla domu zarówno nowego, jak i modernizowanego. Cały czynnik jest w zamkniętym obiegu w jednostce zewnętrznej, czyli na zewnątrz budynku, dzięki czemu jest to całkowicie bezpieczne rozwiązanie.